Stomatologia zachowawcza
Odwiedzając gabinet, najczęściej korzystamy z zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Obejmuje ona profilaktykę próchnicy zębów, leczeniem ubytków, które już się pojawiły oraz odbudową uszkodzonych chorobą czy wieloletnim leczeniem zębów. Nawet prowadząc higieniczny tryb życia i regularnie odwiedzając lekarza, jesteśmy narażeni na problemy z uzębieniem. Mogą wiązać się z genetycznym obciążeniem, chorobami i być efektem wypadków.
Do przeprowadzenia zbiegów z tego zakresu wykorzystuje się najczęściej znieczulenie miejscowe, które dobierane jest indywidualnie do pacjenta. To ważny etap leczenia, gdyż dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta należy je dobrać, uwzględniając historię chorób, przyjmowanych leków i osobistych preferencji leczonego.
Zakres zabiegów przeprowadzanych w gabinecie
W naszym gabinecie lekarz zajmuje się wczesną diagnostyką próchnicy, może przeszkolić pacjenta z tego, jak poprawnie należy myć zęby i czego do tego używać. Poza tym na miejscu lekarz zajmuje się między innymi:
- leczeniem ubytków,
- wypełnianiem ubytków różnymi materiałami dostosowanymi do pacjenta,
- odbudową zniszczonych zębów na wkładach z włókna szklanego,
- odbudową zęba po leczeniu kanałowym,
- usuwaniem przebarwień,
- leczeniem nadwrażliwości,
- unieruchamianiem rozchwianych zębów.
Estetyczna odbudowa wyleczonego zęba wpływa na komfort pacjenta i jego pewność siebie. Jednak część tego typu zabiegów jest niezbędna, aby zapewnić normalne funkcjonowanie i poprawne działanie zgryzu na co dzień. Dzięki temu eliminowane są problemy z bolącą żuchwą, gryzieniem jedzenia i mówieniem.